Przedszkole

Nauczyciele

Statystyka

Użytkowników : 3
Artykułów : 1071
Zakładki : 6
Odsłon : 769250

Biblioteka

HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 (obowiązuje od 20 listopada 2017)

PONIEDZIAŁEK             WTOREK                 ŚRODA                  CZWARTEK                PIĄTEK         

7:30 – 12:45             7:30 – 12:45          11:30 – 14:40            7:30 – 12:45          7:30 - 11:45 

 

NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ: mgr Kalicińska - Liszka Krystyna

 

PODSUMOWANIE PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 

Przystanek –> Książka, czyli: biblioteka

Ważnymi zadaniami w pracy biblioteki szkolnej jest:

- wdrażanie uczniów do systematycznego czytania
- kształtowanie postrzegania  czytelnictwa jako ciekawego i rozwijającego osobowość sposobu spędzania wolnego czasu.

Biblioteka to miejsce, w którym każdy chętnie jest widziany. Można tu odpocząć po trudach dnia, poczytać lub wymienić opinie na temat Ostatnio przeczytanej książki. To miejsce, gdzie rzeczywistość i wyobraźnia spotykają się w problemach i radościach bohaterów ulubionych książek. Po prostu: przystanek -> książka.

Książka miesiąca

We wrześniu wypożyczenia zdominowały lektury ale już w październiku sięgano po   inne ciekawe książki. Największą popularnością cieszyła się powieść    detektywistyczna ,,Pies Baskerville’ów” sir Arthura Conan Doyle’a, (również lektura) należąca do cyklu opowieści o Sherlocku Holmesie, której akcja rozgrywa się na mrocznych wrzosowiskach hrabstwa Devon. A oto fragment książki opisujący tytułowego psa: ,,Był to pies – pies czarny jak węgiel, olbrzymi – taki, jakiego dotąd nie widziały oczy żadnego śmiertelnika. Z jego otwartej paszczy buchał ogień, ślepia żarzyły się jak węgle, a po całym jego ciele pełzały migotliwe płomyki. Nigdy nawet w majaczeniach chorego umysłu nie mogło powstać nic równie dzikiego, przerażającego, szatańskiego, jak ten czarny potwór, który padł na nas z tumanów mgły”. Prawda, że aż chce się czytać Warto wiedzieć, że pierwsze polskie wydanie tej książki pochodzi z 1903 roku.

PORTALE I SERWISY EDUKACYJNE

 • http://www.języki-obce.pl
 • http://www.profesor.pl
 • http://nauka.pl
 • http://www.historia.org.pl
 • http://www.matematyka.org
 • http://geografia.vel.pl
 • http://www.astronomia.pl
 • ENCYKLOPEDIE I SŁOWNIKI
 • http://www.slownik-online.pl
 • http://www.encyklopedia.pwn.pl
 • http://so.pwn.pl
 • http://sjp.pwn.pl

LEKTURY ON-LINE

 • http://www.pbi.edu.pl
 • www.wolnelektury.pl
 • http://polonista.w.interia.pl

W grudniu popularnością wśród uczniów gimnazjum, cieszyła się niezwykle ciekawa, mądra i chwytająca za serce książka Doroty Terakowskiej - ,,Tam, gdzie spadają anioły…”

Opinia na temat przeczytanej lektury, którą podzieliła się  Agnieszka z kl. III :
,,Książka Doroty Terakowskiej ma charakter uniwersalny i ponadczasowy ze względu na poruszane w niej tematy : choroby, śmierci, wiary. Po przeczytaniu nasuwają się refleksje dotycząca kruchości życia i wagi przemijających chwil. Powinniśmy się poważnie zastanowić nad tym, czym jest dla nas życie i  jak chcemy je spędzić”. Zachęceni przez starszych kolegów, po książkę sięgają teraz młodsi czytelnicy -  z  piątej i szóstej klasy.
Oto krótki fragment tej niezwykłej książki:
,,Czarny Anioł trzymał Avego zakrzywionymi szponami i uśmiechał się. Drugą ręką wyrywał mu puszyste, złotobiałe pióra. Ave spadł na Ziemię w głębi lasu dokładnie w tej samej sekundzie , w której mała Ewa wpadła do głębokiego kłusowniczego dołu. Jeszcze jedna ludzka Istota, tracąc Anioła Stróża, została skazana na kaprys losu”.

W styczniu popularnością cieszyła się książka Małgorzaty Musierowicz ,,Całuski pani Darling”.

Tytułowe ,,całuski” to … pyszne czekoladowe ciasteczka w kształcie serduszek, na które przepis – jak i na wiele innych ciekawych potraw- odnajdzie czytelnik w tej ciekawej książeczce.
,,Zupa herosa Heraklesa?
Jabłko a la Newton?
Ciągutki Agaty Abbot?
Hm, hm, a cóż to za tajemnicze potrawy? - zapyta zapewne każde dziecko, które sięgnie po tę książeczkę.

Ha- odpowiem. - Są to przysmaki i frykasy pełne fantazji, wdzięku oraz kulturalnych podtekstów. (…) Dzięki tej książeczce każde dosłownie dziecko przeobrazić się może w Dziecko Kulinarne, a zaraz potem- w Dziecko Kulturalne. Nauczy się bowiem nie tylko tego, jak przyrządzać pyszne stylowe, desery, zupy czy ciasteczka. Nauczy się również, że kultura jest odwiecznym sposobem porozumienia między ludźmi, a obejmuje niemal wszystkie dziedziny ludzkiego życia. W tym – sztukę kulinarną.

Karolina i Anita z klasy szóstej prezentują upieczone przez siebie ,,całuski”.
W karnawale – jak najbardziej na czasie :)

W lutym największą ilością wypożyczeń cieszyła  się  książka Edmunda Niziurskiego ,,Sposób na Alcybiadesa”.

To jedna  z nielicznych powieści Niziurskiego dla młodzieży, w której czytelnik nie znajdzie sensacji i przygód; akcja bowiem oparta jest głównie na życiu szkolnym. Bohaterowie : Ciamcia, ,,Słaby”, ,,Pędzel”, Zenon Zasępa - próbują przy zastosowaniu różnych metod zdobyć ,,sposób” na pedagogów i uzyskać wreszcie lepsze oceny, brak których spowodowany jest wielkim nieuctwem uczniów klasy VIII A…

Czy dzięki kupnie SPONAA coś zmieniło się w szkolnym życiu? ,,Na placu boju zostaliśmy tylko my, Alcybiades, dyrektor i Szekspir. Szekspir uśmiechał się wciąż podejrzanie, dyrektor rozcierał  w zakłopotaniu ręce. Otoczyliśmy Alcybiadesa i patrzyliśmy zwycięsko    w oczy dyrektora. Dyrektor chrząknął. No, tak… Gratuluję. Widzę, że zbudził się w was duch naszej szkoły. Zastanawiam się tylko, jak to było możliwe. Staliśmy z mocno niepewnymi minami. Właśnie! Jak to było możliwe? Cud? Zemsta? Podstęp Alcybiadesa? (…)” Sięgnijcie koniecznie po ,,Sposób na Alcybiadesa”.

Miniony miesiąc został zdominowany przez więcej, niż jedną tylko książkę. Wśród uczniów nauczania zintegrowanego największą liczbę wypożyczeń zdobyła wspaniała powieść Marii Krüger ,,Karolcia”. Tytułowa bohaterka dzięki posiadaniu zaczarowanego błękitnego koralika, może spełniać marzenia – nie tylko swoje. To właśnie stało się  dla dziewczynki najważniejsze – realizować marzenia tych, którzy bardzo czegoś pragną  i oczekują, gdyż radość
na twarzach innych ludzi sprawia największą radość - ofiarującemu. …,Widzisz, Karolciu? Tu teraz mieszkają ludzie szczęśliwi. Zadowolona jesteś?

- No pewnie!- powiedziała Karolcia. I już nie mogła więcej mówić, bo było jej tak dziwnie, że aż miała ochotę rozpłakać się.
- Czy można płakać z radości - spytała wreszcie Piotra.
- Zdaje mi się, że można- odpowiedział też takim trochę dziwnym głosem.

Nie wiem, co się stało, ale mam takie jakby ściśnięte gardło.
A ja… - zaczęła Karolcia. Ale już więcej nic nie mówiła, tylko poczuła, że spływa po twarzyczce jakaś gorąca kropla.(…)”

Wśród uczniów gimnazjum najczęściej czytaną książką był piąty tom cyklu Jeżycjada ( najdłużej zresztą pisany ze wszystkich części), autorstwa Małgorzaty Musierowicz -  ,,Opium w rosole”. Jest to książka o roli dobroci i przyjaźni w życiu człowieka, jednak temat wiodący mówi o tym, jak trudno jest niekiedy okazywać uczucia - nawet  najbliższym osobom. Tego zabrakło małej, wiecznie umorusanej dziewczynce, pukającej do drzwi obcego mieszkania, w którym spodziewała się znaleźć ciepło domowego ogniska. Warto sięgnąć po tę książkę – może bowiem okazać się pomocna; nakłonić do  refleksji i po prostu – wzruszyć.

W maju w bibliotece szkolnej odbyło się prezentowanie przez czytelników  książek metodą  book- talking. Oto lista ulubionych książek:

    ,,W 80 dni dookoła świata” - Juliusz Verne
    ,,Całuski pani Darling” -  Małgorzata Musierowicz
    ,,Inna” - Irena Jurgielewiczowa
    ,,Romeo i Julia” - William Szekspir
    ,,Balladyna” - Juliusz Słowacki
    ,,Marley i ja” - John Grogan
    ,,Tam gdzie spadają Anioły” - Dorota Terakowska
    ,,Dziecko piątku’”- Małgorzata Musierowicz
    ,,Stowarzyszenie umarłych poetów” - Nancy H. Kleinbaum
    ,,Most do Terabithii” - Katherine Paterson
    ,,Antykwariat ze starymi mapami” - Ulisses More
    ,,Lessie wróć” - Eric Knight
    ,,Szkolny upiór powraca” - Thomas Brezina
    ,,Przebój na pięć”  - Katarzyna Majgier
    ,,Język Trolli”  - Małgorzata Musierowicz
    ,,Pozłacana rybka” - Barbara Kosmowska
    ,,Ania z Zielonego Wzgórza” -  Lucy Maud Montgomery
    ,,Kłamczucha” - Małgorzata Musierowicz
    ,,Dzieci z Bullerbyn”  - Astrid Lindgren
    ,,Na jagody” -  Maria Konopnicka
    ,,Przygody Sindbada Żeglarza”  - Bolesław Leśmian
    ,,Królewna” -  Roksana Jędrzejewska-Wróbel
    ,,Strój twoich marzeń” – Kelly McKain

Sięgnijcie po te książki w wolnym czasie, także podczas zbliżających się wakacji -  zapewniam, że nie będziecie się nudzić!

Akcja ,,Cała szkoła czyta maluchom”.
Biblioteka szkolna kontynuuje w roku  2013/2014 tę sympatyczną akcję, przynoszącą wiele radości  nie tylko słuchającym maluchom, ale i  czytającym im uczennicom. We wrześniu dominowały wiersze Jana Brzechwy ,( nazywanego ,,poetą dziecięcej radości” ) i Juliana Tuwima.
Dzieci wysłuchały m. in. Następujących utworów: ,,Słoń Trąbalski”, ,,Małpa w kąpieli”, ,,Zosia Samosia”, ,,Katar”, ,,Paweł i Gaweł”, ,,Na wyspach Bergamutach”, ,,Leśna wróżka ‘’ , ,,Jaś i Małgosia” i wiele innych.Obok narratora czytającego utwór, występuje  często osoba wcielająca się w rolę bohatera wiersza, np. lenia, kłamczuchy itd.Przed dziećmi zaprezentowały się już kilkakrotnie uczennice klasy IV : Ula Augustyn, Natalka Kolman i Ania Lesiak oraz Iwonka Szczendor z kl. IIIB gimnazjum.Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji, która oprócz uśmiechu budzi u naszych milusińskich zainteresowanie książką.

 

Tłumaczenie

English French German Italian Spanish  

Program Comenius

Lubecka Noc Naukowa

 

szk odkrywcow   

wiarygodnaszkoła

szkola w ruchu