NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” PDF Drukuj Email
piątek, 02 marca 2018 23:00

Polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa Związku Radzieckiego i podporządkowanymi im służbami bezpieczeństwa w Polsce. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.
W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym wszystkim więźniom oraz ich rodzinom prześladowanym po zakończeniu II wojny światowej.
Inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego tragicznej śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. W lutym 2011 roku Parlament przyjął ustawę głoszącą, że dzień 1 marca każdego roku będzie obchodzony, jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
W naszej szkole uczniowie na lekcjach historii, spotkań z wychowawcami zostali zapoznani z działalnością żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Minutą ciszy uczcili ich pamięć. Następnie nauczyciele przystąpili do projekcji fragmentów filmów opublikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, m.in.. ,,Pseudonim Anoda’’, ,,Żołnierze Wyklęci’’, ,,Inka - prawie 18 lat’’, ,,Historia Żołnierzy Wyklętych – Klamra’’.