ŚWIĘTO LICZBY PI PDF Drukuj Email
sobota, 17 marca 2018 00:00

W dniu 14 marca 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół w Lubczy obchodzili „Dzień Liczby Pi”.
Jest to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. Obchodzimy je 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Pi (zwana inaczej ludolfiną) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych.
Uczniowie uczestniczyli w różnych konkursach, np. napisanie wiersza dotyczącego liczby Pi, zrobienie prezentacji multimedialnej lub wykonanie modelu lub plakatu, napisanie jak największej ilości słów zaczynających się na sylabę „pi”.
Nagrodę za przestrzenny model liczby Pi otrzymały: Urszula Augustyn i Dominika Skowron z klasy II A gimnazjum. Plakat nagrodzony wykonały uczennice klasy VI B: Katarzyna Stańczyk , Natalia Fijołek, Aleksandra Warchał, Monika Mroczek. Konkurs pt.: „Skojarzenia matematyczne” wygrali uczniowie klasy II A gimnazjum – Dominik Marcinek i Kacper Skowron. Najwięcej słów zaczynających się na sylabę „pi” napisali uczniowie klasy III A gimnazjum: Regina Augustyn, Justyna Ciszczoń, Patrycja Ciszczoń, Julia Gilska, Kinga Zucha, Gabriela Chrobak.