SPRAWIEDLIWA WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA CZYLI WSPOMNIENIE O IRENIE SENDLEROWEJ PDF Drukuj Email
piątek, 23 marca 2018 00:00

Rok 2018 poświęcony jest pamięci Ireny Sendlerowej, polskiej działaczce społecznej i charytatywnej, polonistce. W latach II wojny światowej była kierowniczką referatu dziecięcego Rady pomocy Żydom „ Żegota”. Wraz z grupą ludzi dobrej woli uratowała od śmierci około 2500 dzieci żydowskich , wyprowadzając je z getta. Była więźniem Gestapo, sanitariuszką w powstaniu warszawskim, a po wojnie pracownikiem opieki społecznej i nauczycielką. Dwukrotnie zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Laureatka bardzo wielu upamiętnień, nagród i odznaczeń, m.in. takich jak: Medal Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, Order Ecce Homo, Order Orła Białego, Order Uśmiechu.

W trakcie apelu uczniowie z klas 6 b, 7 i 2bg zaprezentowali sylwetkę Ireny Sendlerowej całej społeczności szkolnej. Uczniowie mieli szansę obejrzeć zdjęcia z różnych okresów jej życia oraz fragmenty filmów: Warsaw Ghetto in May 1942, Tango of Wrasaw Ghetto
(Warszawskie getto-Tango), Widowisko muzyczno-taneczne „ Historia Ireny Sendlerowej
w reżyserii i choreografii Tomasza Balcerka w wykonaniu młodzieży z Piotrkowa Trybunalskiego oraz wywiad z Ireną Sendlerową.

Poprawiony: środa, 28 marca 2018 21:22