ROK KULTURY - PODSUMOWANIE PDF Drukuj Email
wtorek, 19 czerwca 2018 00:00
Po czym można poznać kulturalnego człowieka? To ktoś, kto potrafi właściwie postąpić
w rozmaitych sytuacjach, szanując przy tym zarówno siebie, jak i innych. Nie jest to osoba idealna, czasem popełnia gafy, ale umie je dostrzec, wybrnąć z nich i powiedzieć przepraszam.
Dobre wychowanie, czyli nienaganne formy życzliwości dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji powinny być nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa. Niestety, ostatnio coraz częściej obserwuje się nie tylko brak grzeczności we wzajemnych relacjach, dlatego wskazane wydaje się prowadzenie działać dotyczących kultury i właściwego zachowania.
Rok szkolny 2017/2018 był w naszej szkole rokiem kultury. Przez kilka ostatnich  miesięcy wspólnie razem odkrywaliśmy tajniki kultury poprzez realizację zaplanowanych wcześniej wydarzeń. A oto najważniejsze z nich:

Zapraszamy do obejrzenia PREZENTACJI...
„Międzynarodowo o kulturze” wydarzenie przygotowane przez klasę 4 Szkoły podstawowej wraz z wychowawcą. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom obyczajów innych krajów. Uczniowie poszczególnych klas przygotowywali plakaty na temat wylosowanego kraju prezentując zasady savoire vivre z innych krajów, zwracając szczególną uwagę na różnice między polskimi, a międzynarodowymi obyczajami. Uczniowie uczestniczyli w prezentacji scenek sytuacyjnych podczas długich przerw oraz w quizie wiedzowym.
„Z wysoką kulturą za pan brat” czyli wydarzenie przeprowadzone przez klasę 7SP. „Świat pędzlem malowany – wybitni przedstawiciele malarstwa” – działania przeprowadzone przez panią Foryś oraz klasy 1 – 3 SP.  Na początku kwietnia mieliśmy okazję poznać sylwetki najwybitniejszych malarzy polskich oraz ich twórczość. Wszystkie klasy zaplanowane miały rozmaite zadania do wykonania. Podsumowaniem wydarzenia była przygotowana na korytarzach gazetka tematyczna oraz spotkanie na gali gimnastycznej, kiedy to mieliśmy okazję zobaczyć wykonaną przez każdą klasę żywą kopię wylosowanego wcześniej obrazu.
Kolejnym wydarzenie – „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” przygotowane przez klasę 5SP wraz z wychowawcą. Uczniowie poszczególnych klas mieli do wykonania kilka zadań, które miały na celu uwrażliwić nas wszystkich, że strój jest bardzo ważny, ponieważ buduje pozytywny wizerunek osoby oraz ukazują nasz szacunek do miejsc, wydarzeń, ludzi. Zadania wykonywane to – klasy I-III omówiły, a następnie wykonały na korytarzu gazetkę o różnych strojach, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak należy się ubierać na różnych stanowiskach.
Klasa IV opisała i wykonała plansze o tym, jak się ubrać do kościoła i na różne uroczystości kościelne, klasy VI omówiły i wykonały na korytarzu gazetki o tym, jak należy się ubrać do szkoły, na co dzień i odświętnie, a także na dyskotekę, wycieczkę i zajęcia sportowe.
Klasa VII odbyła wirtualną wycieczkę do opery i teatru. Klasy II gimnazjum omówiły jak należy się ubrać na ważny egzamin czy na spotkanie z Prezydentem RP. Klasa V zebrała te wszystkie informacje i wykonała zbiorcza gazetkę na dolnym korytarzu, przy wejściu do szkoły. Zakończeniem wydarzenia był przeprowadzony przez panią Annę Marcinek quiz związany z tematem.
Ostatnim wielkim wydarzeniem związanym z Rokiem Kultury był „Tydzień z literaturą” przygotowany przez klasy drugie gimnazjum. Celem tego wydarzenia było przybliżenie postaci twórców literackich oraz zachęcenie do odkrywania piękna literatury i magii czytania.                            W czasie tych kilku dni uczniowie udowodnili, że chcą i lubią czytać. Swoje umiejętności prezentowali w czasie przerw, kiedy głośno czytali fragmenty  ulubionych książek. Poza tym korytarze zaroiły się od portretów znanych postaci literackich, plakatów związanych z życiem i twórczością poetów, pisarzy oraz kolorowych karteczek, na których uzasadniali dlaczego warto czytać.
Rok kultury szybko minął, jednak wszyscy głęboko wierzymy, że działania, które zostały przeprowadzone zostaną wszystkim głęboko w pamięci i  będą kontynuowane przez następne lata.
Poprawiony: czwartek, 28 czerwca 2018 21:53