NASZA MAŁA OJCZYZNA W KONKURSIE PLASTYCZNYM UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W LUBCZY. PDF Drukuj Email
środa, 14 listopada 2018 14:48

„Piękno jest w Was i to Wy tworzycie lepszym nasze otoczenie, stąd temat prac jest o nas samych i tym kim jesteśmy, chcemy być, kogo podziwiamy i komu jesteśmy wdzięczni, a także o tym co nas zachwyca i przenosi myśli i serca w piękną krainę naszej małej Ojczyzny.”

To fragment regulaminu wyjątkowego konkursu plastycznego pt.: ,,Artystyczna wizja mieszkańca gminy w kontekście człowieka uczynnego, na tle piękna naszej małej ojczyzny”, którego pomysłodawcą i organizatorem był Pan Bartosz - wnuk Państwa Ireny i Czesława Górskich oraz Wojciech Łępa - Radny Gminy Ryglice a realizatorem Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Lubczy.
Do udziału w konkursie zaproszono uczniów klas 1 – 7  Szkoły Podstawowej, a nagrody rzeczowe pozostały dla uczestników niespodzianką. Oceny wszystkich prac w dniu 31 października dokonała zacna komisja - przedstawiciele Sponsora i jednocześnie krewni Państwa Górskich:
mgr inż. Lidia Mazurkiewicz – pasjonatka Lubczy, emerytowany nauczyciel, córka Państwa Górskich i Mama Pana Bartosza,
dr inż. arch.  Barbara Zin – wykładowca Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej,
mgr inż. Alicja Wyganowska – artystka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – obecnie współtwórca markowej biżuterii rozpoznawalnej na całym świecie (Galeria TECHNE).
Po burzliwych naradach Jury wyłoniło Laureatów, a finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się w dniu 6 listopada 2018 r. W kategorii wiekowej uczniów klas I – III nagrody otrzymali:
I miejsce – Karolina Kłusek – bon finansowy
 II miejsce – Wiktoria Woźny – bon finansowy
 wyróżnienie – Jakub Piaskowy – nagroda rzeczowa
W kategorii klas IV – VII nagrody otrzymali:
I miejsce – Julia Pyznarska – bon finansowy
II miejsce – Dagmara Kolman – bon finansowy
III miejsce ex aequo – Daniel Machota oraz Patrycja Kumięga – bony finansowe
Wyróżnienie specjalne przyznane osobiście przez Pana Bartosza otrzymała Wiktoria Mikoś.

Nagrodzeni uczniowie nie kryli miłego zaskoczenia formą otrzymanej rekompansaty za trud włożony w przygotowanie prac. Pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody zostały wręczone przez Panią Lidię Mazurkiewicz i Pana Wojciecha Łępę podczas wystawy przygotowanej przez Joannę Lesiak – Ludwin nauczyciela plastyki, a nagrodzone prace można podziwiać do 25 listopada w Zespole Szkół w Lubczy. Pomysłodawca i organizatorzy już dzisiaj zapraszają do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Pan Bartosz to właścicel firmy p.p.h.u. TRAGON i filantrop, który wspiera pielęgnowanie tradycji wśród młodego pokolenia, kontynuując dzieło swojego Dziadka.
Czesław Górski - urodził się w 1926 r. w Lubczy. Uczęszczał do szkoły w Jodłowej. Zaraz po okupacji wyjechał do Kłodzka, gdzie ukończył szkołę średnią. Zainteresowany od dziecka rzeźbiarstwem podjął praktykę u tamtejszego artysty. Zdobył m.in. umiejętności rzeźbienia w kamieniu i drewnie. Kolejnym miejscem pobytu był Wrocław. Tam uzyskał dyplom technika – plastyka. Podjął również pracę jako rzeźbiarz, stolarz w spółdzielni artystycznej, która była wykonawcą rekonstrukcji figur i innych elementów zdobniczych w zniszczonej po wojnie starówce warszawskiej. Na początku lat 60. wyjechał do Cieplic k/Jeleniej Góry. Pracował tam w szkolnictwie jako nauczyciel i instruktor. W tym czasie ukończył także studia pedagogiczne w Warszawie. Pan Czesław powrócił do Lubczy w wieku emerytalnym, by zająć się gospodarstwem rolnym po rodzicach jego żony. Tutaj dalej uprawiał twórczość artystyczną: znane są w okolicy m.in. ręcznie wykonane przez niego tablice w kamieniu. W Lubczy też pochłonęła go druga pasja – działalność społeczna w latach 1990 – 2010 był Radnym Gminy Ryglice, pełnił także funkcję Sołtysa Lubczy. Za swoją twórczość artystyczną otrzymał wiele dyplomów, a liczne jego dzieła rozsiane są na terenie całego kraju.
Rada Miejska w Ryglicach uchwałą z dnia 31.12.2010 r. przyznała Czesławowi Górskiemu tytuł „Zasłużony dla Gminy Ryglice”. Zmarł 1 maja 2015 roku, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Lubczy. (dane ze strony www.ryglice.pl)

Poprawiony: środa, 14 listopada 2018 16:05