Przedszkole

Nauczyciele

Statystyka

Użytkowników : 3
Artykułów : 1050
Zakładki : 6
Odsłon : 759671

Erasmus+ UCZNIOWIE Z LUBCZY TYM RAZEM W RZYMIE. RELACJA Z WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ UCZNIÓW W PROJEKCIE „EXPLORE THE WORLD – INSPIRE YOURSELF” REALIZOWANYM W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ PDF Drukuj Email
środa, 16 stycznia 2019 18:53

Watykan, Kaplica Sykstyńska, Forum Romanum, Koloseum… Klimat „wiecznego miasta”, włoska kuchnia i serdeczna gościnność to wszystko, czego mogliśmy doświadczyć podczas spotkania międzynarodowego w ramach programu ERASMUS+. Celem projektu jest wszechstronny rozwój uczniów oraz motywowanie ich do nauki z wykorzystaniem innowacyjnych metod.
W dniach 18 – 24 listopada 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół w Lubczy – uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w Rzymie wraz z partnerami z Norwegii, Grecji oraz Włoch w ramach projektu „Explore the World – Inspire Yourself”.  Piętnastoosobowy zespół (12 uczniów i 3 nauczycieli) odkrywał sekrety RZYMU oraz uczestniczył  w ciekawych i innowacyjnych zajęciach przygotowanych przez gospodarzy – nauczycieli i uczniów ze szkoły Luigi Settembrini.
Każdy dzień dostarczał nowych wrażeń. Do niezapomnianej przygody zaliczyć należy zwiedzanie urzekającego swym pięknem parku Villa Torlonia i poznawanie jego historii metodą questu. Współpracując w międzynarodowych grupach, uczniowie odkrywali tajniki architektoniczne i historyczne tego miejsca.

 

 


Ważnym wydarzeniem było spotkanie i wywiad ze złotymi medalistami olimpijskimi w wioślarstwie, którzy trenują na terenie najważniejszego włoskiego klubu wioślarskiego ANIENE. Przysłowiową wisienką na torcie był z pewnością wywiad oraz specjalny autograf dla uczniów Zespołu Szkól w Lubczy jaki udało nam się uzyskać.
Obowiązkowym punktem programu w Rzymie było zwiedzanie starożytnego miasta. Takie zabytki jak Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Fontanna di Trevi czy spacer Aleją via dei Fori Imperiali, prowadzącą do słynnego Ołtarza Ojczyzny i Placu Weneckiego  - zdecydowanie zmieniają nasz odbiór tych miejsc – widzianych do tej pory tylko  na kartach książek lub w telewizji.
Zwiedziliśmy także WATYKAN, który ze swoim muzeum, KAPLICĄ SYKSTYŃSKĄ oraz Bazyliką Św. Piotra,  na zawsze pozostanie  w naszej pamięci. Wycieczkę po mieście zakończyła chwila modlitwy przy grobie naszego Rodaka- Św. Jana Pawła II – dla wielu z nas najbardziej poruszający moment wyprawy.
Spotkanie w Rzymie niezaprzeczalnie należało do owocnych i  niezapomnianych. Uczestnicy wymiany dzięki przebywaniu w domach rodzin goszczących mieli niepowtarzalną szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat  tradycji i kuchni naszych partnerów. Ciepłe przyjęcie przez rodziny goszczące zbudowało dobrą atmosferę wymiany i pozwoliło na zbudowanie wyjątkowych relacji wśród młodzieży.  Kolejne spotkanie wszystkich Partnerów odbędzie się  w Lubczy w maju 2019 r. Już dziś zaczynamy przygotowania, aby  odwiedzający nas młodzi ludzie z różnych stron Europy mogli poznać i zachwycić się naszym krajem.

 

Tłumaczenie

English French German Italian Spanish  

Program Comenius

Lubecka Noc Naukowa

 

szk odkrywcow   

wiarygodnaszkoła

szkola w ruchu