Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich PDF Drukuj Email
środa, 22 kwietnia 2020 22:51

dzien ksiazki

W czwartek 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995 roku na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii, każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę.

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich gromadzą co roku miliony ludzi na całym świecie. Specjalne wydarzenia organizowane przez setki instytucji, szkół, bibliotek i wspierane także przez biznes odbywają się w ponad stu krajach.

„Książki są oknem na nasze wewnętrzne życie, a także bramą do wzajemnego szacunku i zrozumienia między ludźmi” – pisze w okolicznościowym przesłaniu Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO. „W tych burzliwych czasach książki ucieleśniają różnorodność ludzkiej pomysłowości, nadając kształt bogactwu ludzkich doświadczeń, wyrażając poszukiwania sensu i ekspresji, które wszyscy dzielimy, a które napędzają każde społeczeństwo do przodu. Książki pomagają spleść ludzkość w jedną rodzinę, zawierają wspólną przeszłość, historię i dziedzictwo, by stworzyć wspólne przeznaczenie, w którym wszystkie głosy są słyszane w wielkim chórze ludzkich aspiracji. Książki są naszymi sojusznikami w rozpowszechnianiu edukacji, nauki, kultury i informacji na całym świecie”.

Każdego roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich staje się okazją do dyskusji na tematy związane nie tylko z wydawnictwami i prawami autorskimi, ale także z książką jako źródłem wartości i wiedzy, a także skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.

„Książki są formą ekspresji kulturowej, która żyje poprzez i jako element wybranego języka. Każda publikacja jest tworzona w odrębnym języku i przeznaczona dla czytelników posługujących się danym językiem. Książka jest więc pisana, drukowana, wymieniana, używana i doceniana w danym środowisku językowym i kulturowym. Ten dzień stanowi okazję do wspólnej refleksji nad sposobami lepszego rozpowszechniania kultury słowa pisanego i umożliwienia dostępu do niego wszystkim osobom, mężczyznom, kobietom i dzieciom” .

Wychowawcy świetlicy.

Poprawiony: środa, 22 kwietnia 2020 22:55