TARNOWSKIE PIĄTKI MATEMATYCZNE – POSZERZAMY HORYZONTY! PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 marca 2017 02:05

3 marca uczniowie klas pierwszych gimnazjum, w ramach Tarnowskich Piątków Matematycznych, uczestniczyli w wykładzie zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. Jego tytuł brzmiał:"Tam gdzie matematyka,sztuka i magia łączą swoje siły, czyli zaskakujące fakty       o origami". Wykład przeprowadzony został przez panie: Barbarę Ciesielską i Agnieszkę Kowalczyk          z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Matematyki i Informatyki).

W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się, że sztuka origami ma swe korzenie w starożytności, polega na tworzeniu różnorodnych konstrukcji z papieru bez klejenia i rozcinania. Istnieje wiele technik origami np. origami modułowe, metoda drzewa, box pleating, wet folding i inne. Najbardziej znani origamiści to: Akira Yoshizawa, Robert Lang, Erik Demaine. Wydawało by się, że origami to tylko zabawa, ale tak nie jest, bo ta technika znajduje zastosowanie w medycynie, przemyśle samochodowym, technologii kosmicznej, jest też inspiracją dla twórców kobiecej mody.
 Wykład udowodnił, że origami nie jest sztuką łatwą i prostą, opiera się też na matematyce, z którą uczniowie naszego gimnazjum nie mają większych problemów. Dowiodły tego Daria Bradło i Martyna Błońska, które jako jedyne prawidłowo rozwiązały quiz matematyczny przygotowany przez prowadzących. Należy dodać, że miały godnych przeciwników, starszych kolegów z okolicznych gimnazjów, a nawet studentów uczelni.
GRATULUJEMY SUKCESU I DZIĘKUJEMY ZA GODNE REPREZENTOWANIE NASZEGO GIMNAZJUM !

Poprawiony: poniedziałek, 06 marca 2017 18:50