PROJEKT EDUKACYJNY: TWOJE DANE - TWOJA SPRAWA PDF Drukuj Email
sobota, 18 marca 2017 00:00

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego TWOJE DANE  - TWOJA SPRAWA, nad którym patronat sprawuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Celem programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkół o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności oraz kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów.

Szkolnym koordynatorem programu jest pani pedagog Klaudia Janiga.
W naszej szkole obchody GIODO połączone zostały z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na dzień 5 lutego. Nasza szkoła wpisała się w kalendarz wydarzeń GIODO.  Przez cały ostatni przedferyjny tydzień na wszystkich lekcjach informatyki i zajęć komputerowych oraz godzinach z wychowawcą w klasach IV-VI i gimnazjum poruszana była tematyka ochrony prywatności i bezpieczeństwa w Internecie.
26 stycznia na Sali gimnastycznej został zorganizowany apel, na którym uczniowie zaprezentowali informacje dotyczące GIODO, wiersze o tematyce bezpieczeństwa w sieci oraz filmiki dotyczące tych zagrożeń.
Celem tego projektu było to, jak ważna jest nasza prywatność i jaka jest wartość naszych danych osobowych we współczesnym świecie.  Dane osobowe to nie tylko dane udostępniane w Internecie, ale również w codziennym życiu. Stajemy się coraz bardziej „internetowi”. Projekt GIODO to okazja do przeanalizowania sytuacji, jak i czy bezpiecznie korzystamy z osiągnięć nowoczesnych technologii. To także sposób na zwrócenie uwagi na to  czy unikamy zagrożeń w internecie. Rejestrujemy się na różnych platformach, logujemy do e-dziennika lub e-banku, wysyłamy wiadomości, piszemy komentarze… czy nasze dane są bezpieczne?
Realizując program GIODO dajemy szansę bycia bardziej świadomym swoich praw i obowiązków w zakresie ochrony danych osobowych oraz wizerunku, zarówno w życiu codziennym jak i w świecie internetowym.

Poprawiony: czwartek, 23 marca 2017 10:26