Przedszkole

Nauczyciele

Statystyka

Użytkowników : 3
Artykułów : 1044
Zakładki : 6
Odsłon : 754034

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE W SPLICIE W RAMACH PROJEKTU "OPEN YOUR MIND CHANGE YOUR LIFE" PROGRAM ERASMUS+

W dniach 18-24 marca 2018 r. dziewięciu uczniów Zespołu Szkół w Lubczy wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu  w ramach projektu „Open your mind, change your life” -  program Erasmus +. Uczniowie z pięciu krajów UE (Polska, Niemcy, Chorwacja, Hiszpania, Grecja ) spotkali się w Primary School ,,Bol” – w mieście Split (Chorwacja). Główny temat spotkania to: ,,Naukowcy i wynalazcy – co im zawdzięczamy ‘’. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Kłusek Natalia Kapa, Aleksandra Nóżka, Dominika Skowron, Kacper Skowron, Artur Gąsiorek, Daria Bradło, Anna Lesiak, Julia Matela. Tygodniowy pobyt w Splicie obfitował w wiele atrakcji i niezapomnianych przeżyć. Poniżej znajdziecie kilka kartek z kalendarza, a na nich opis przebiegu spotkania. Zapraszamy:

Program Erasmus+ pozwala kolejny raz poszerzać horyzonty naszych uczniów, szlifować znajomość języka i poznawać różnorodną kulturę Europy - tym razem w chorwackim Splicie. Dziewięciu uczniów i 3 nauczycieli z naszej Szkoły wyruszyło w ciekawą, tygodniową podróż, aby spotkać swoich kolegów z Grecji, Niemiec oraz Portugalii i skorzystać z serdecznej gościnności chorwackich gospodarzy. Dzisiaj dzień pierwszy: PODRÓŻ (ciekawa i długa) oraz pierwsze chwile z rodzinami. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do śledzenia naszych relacji :)

 

Dzień I. Powitanie przez gospodarzy i przedstawicieli władz miasta oraz media lokalne. Część oficjalna zawierala prezentację szkół partnerkich oraz występy młodzieży z Osnovnej Skoly "Bol". Po południu czeka na nas przewodnik, który pozwoli nam zapoznać Split i jego historię. Pogoda odrobinę deszczowa, jednak temperatura to ponad 14 stopni Celsjusza :)

 

Dzień drugi: spotkanie z pracodawcą to niezwykłe doświadczenie, bo Właściciel firmy Include to niesamowity Innowator. Wymyślił, zaprojektował i wdrożył pomysł ławek zasilanych energią słoneczną, które posiadają wiele przydatnych funkcji (szczególnie dla posiadaczy telefonów komórkowych) takich jak: wi-fi, ładowarki telefoniczne, podgrzewane siedzenie. Tyle w modelu podstawowym. Dodamy, że właściciel to człowiek bardzo młody, którego pierwsze pomysły finansowo wsparła babcia. Liczymy, że przykład jego pasji i sukcesów będzie inspiracją dla naszych uczniów. Po południu uczniowie wzięli udział grze terenowej, która odbyła się w murach starożytnego Pałacu Dioklecjana. Zwiedziliśmy także twierdzę Klis, czyli fortecę, która istnieje od czasów imperium rzymskiego. Zmęczeni i zachwyceni zakończyliśmy dzień spacerem po słynnym deptaku Riva, gdzie królują palmy i zachodzące słońce. Pozdrawiamy serdecznie z samego serca Splitu!

 

Dzień 3. "Naukowcy i wynalazcy - co im zawdzięczamy" to główny temat obecnej wymiany miedzynarodowej.Z tego powodu odwiedziliśmy Centrum Pamięci Nikoli Tesli w Smiljan. W tej maleńkiej miejscowości u stóp gór Welebit w roku 1865 urodził się geniusz -inżynier i wynalazca. Jego najważniejsze pomysły to: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa, transformator Tesli... To tylko fragment spośród jego 300 patentów i około 700 wynalazków.
Kolejny geniusz, którego postać w formie wykładu przedstawila prof. Masa Suric z Uniwersytetu w Zadarze to Andrija Mohorovicic - odkrywca strefy przejscowej pomiędzy skorupą i plaszczem ziemi. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, w jaki sposób dzisiaj określa się epicentrum trzęsienia ziemi.
Kolejnych wrażeń dostarczył nam spacer zabytkowymi uliczkami Zadaru, gdzie mogliśmy podziwiać Rzymskie Forum, kościół św. Donata i katedrę św. Anastazji. Dzień zakończyliśmy wspaniałym zachodem słońca na samym krańcu półwyspu przy dźwiękach Morskich Organów.

 

Dzień IV. Prezentacje o naukowcach w wykonaniu uczniów, pamiątkowe plakaty z dwoma wybranymi odkrywcami lub wynalazcami i warsztaty programowania... tak minął kolejny dzień zakończony... śnieżycą! Tak, tak - zima dotarła także do Splitu???? My jednak pozdrawiamy Was gorąco!

 

Dzień V i VI... Czyli wszystko co dobre, szybko się kończy... Piątek rozpoczęliśmy wizytą na Uniwersytecie w Splicie, gdzie wykład pt.: "Historia wszechświata" wygłosił prof. Ivijca Pulja. Ciekawostką jest fakt, że atomy, z których jesteśmy zbudowani powstały na wskutek eksplozji gwiazd. Wykład był inspirujący i udowodnił nam, że wszyscy jesteśmy obdarzeni energią pochodzącą z gwiazd????.
Kolejnym punktem wymiany była rywalizacja sportowa w grupach międzynarodowych w formie sztafety, gdzie zwycięzców nagrodzono medalami i drobnymi upominkami.
Wiedza zdobyta podczas całego tygodnia była powtórzona i sprawdzona podczas quizu KAHOOT, co pozwoliło uczestnikom na rywalizację w atmosferze dobrej zabawy.
I niestety nadszedł czas pożegnania... Wymiany prezentów, podziękowań i adresów były powodem wzruszeń i łez. Ostatnie spacery po zabytkowym Splicie, kamienistej plaży wzdłuż Adriatyku i trudne pożegnania to ostatnie chwile przed powrotem.
W ten sposób ostatnia wymiana uczniów projektu ERASMUS+ pt.: Open your mind, change your life" przeszła do historii.
Dzięki współpracy w ramach programu 18 uczniów naszej Szkoły w latach 2016 - 2018 wyruszyło w niezwykłą podróż do Bielefeld, Korfu i Splitu, gdzie byli uczestnikami niezwyklych spotkań, doświadczeń i przygód. Nasze Rodziny i uczniowie gościli także 22 uczniów z wyżej wymienionych miast oraz z Seixal w Portugalii w maju 2017 roku. Dla wszystkich była to okazja do poznania innych kultur, poszerzenia horyzontów z różnych dziedzin i doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich Uczniów do udziału w kolejnych edycjach projektu ERASMUS+!

 

Tłumaczenie

English French German Italian Spanish  

 

szk odkrywcow   

wiarygodnaszkoła

szkola w ruchu