FLORA I FAUNA W CIĘŻKOWICKO-ROŻNOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

29 września uczniowie klasy Va VI a, VIb wraz z opiekunami, (p. A. Szczeklik, p. M. Pasek, p. M. Kłusek oraz p. A. Bielatem), pojechali na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Polichtach.
Celem działalności ośrodka jest przede wszystkim prowadzenie edukacji w zakresie ochrony przyrody, ochrony środowiska, biologii i ekologii. Zajęcia realizowane w Ośrodku mają za zadanie rozwijać spostrzegawczość, budzić wrażliwość na otaczającą nas przyrodę, ćwiczyć umiejętność samodzielnego obserwowania przyrody, przybliżać problematykę związaną z przyczynami i skutkami zanieczyszczenia środowiska.

Wędrując po lesie wraz z przewodnikiem, młodzież poznawała tajniki fauny i flory Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego wchodzącego w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Przy Ośrodku, na terenie Użytku Ekologicznego „Polichty – Sucha Góra” z uwagi na wysokie walory przyrodnicze, wytyczona została ścieżka przyrodnicza. Na jej trasie (około 1700 m) wyznaczono 10 przystanków, przy których obserwować można różnorodne ekosystemy, ciekawe zjawiska przyrodnicze, szereg chronionych gatunków roślin i zwierząt. Niewątpliwie największą uwagę przyciąga staw z roślinnością wodno – błotną stanowiący doskonałe siedlisko oraz miejsce rozrodu dla licznych gatunków zwierząt, w szczególności płazów i gadów. Dodatkowym atutem tego miejsca jest pomost edukacyjny, który umożliwia obserwowanie i podglądanie życia w stawie.
 Po zakończonym spacerze uczniowie upiekli na grillu kiełbaski i radośnie upłynął im czas, który spędzili na wspólnym jedzeniu oraz graniu w gry zespołowe.