WYCIECZKA DO DĘBNA I TARNOWA

W dniu 9 października 2018 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej udała się na wycieczkę do zamku w Dębnie i na zwiedzanie stolicy naszego powiatu-miasta Tarnowa. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu na 100 lecie odzyskania niepodległości Polski przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pt. „Historia zatrzymana w kadrze-edycja 2018”. Jednym z punktów realizowanego projektu przez naszą szkołę był wyjazd grupy na w/w wycieczkę.

Zamek w Dębnie to wielkopańska rezydencja, która uchodzi za perłę polskiej architektury z czasów późnego gotyku. Do dziś obiekt przetrwał w stanie niemal niezmienionym od czasów powstania. Zachowała się pierwotna struktura murów, dawny układ wnętrz oraz część efektownego wystroju. Uwagę zwracają gotyckie, renesansowe i barokowe portale. Budowlę wzniesiono w celach przede wszystkim reprezentacyjnych. Składa się ona z czterech części, połączonych drewnianym gankiem. Mury zamku zdobią kamienne płaskorzeźby o motywach roślinnych, geometrycznych i godła herbowe.
Uczniowie pod okiem wykwalifikowanych i ciekawie opowiadających przewodniczek zapoznali się z historią zamku, legendą o białej damie oraz zobaczyli spiżarnię i zamkową kuchnię. Dowiedzieli się o ziołach i potrawach, jakie spożywano na zamku, zasadach przechowywania i sporządzania potraw. Mogli samodzielnie wykonać chlebek z mąki i wody w formie niewielkiego podpłomyka.
Drugim punktem było zwiedzania miasta Tarnowa. Rozpoczęło się ono od Poczty Głównej i teatru w kierunku ulicy Wałowej placu katedralnego i zwiedzaniem katedry. Grupa dowiedziała się m.in. o powodach postawienia pomnika przy ul. Wałowej królowi Władysławowi Łokietkowi, ojcu Kazimierza Wielkiego. Król wyraził pisemną zgodę, czyli wydał akt lokacyjny (założycielski) dla miasta Tarnowa. Na obecnie chwilę tylko dwa miasta upamiętniły tego władcę, tj. Tarnów i Brześć Kujawski, rodzinne miasto króla. Wycieczkę w miłej atmosferze i przy pięknej pogodzie zakończyliśmy przy tarnowskim ratuszu.