WYCIECZKA KLAS I GIMNAZJUM DO TARNOWA

Dnia 6 października 2016 r. uczniowie klas I gimnazjum pod opieką wychowawców p. B. Gąsiorek i p. A. Słowika, uczestniczyli w wycieczce do Tarnowa.
Jej celem było poznanie historii miasta, kultury staropolskiej i  mniejszości etnicznej jaką są Romowie. Skarbnicą wiedzy na te tematy okazało się Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Spośród muzeów województwa małopolskiego należy ono do nielicznych, które obok obiektów dokumentujących historię regionu i miasta posiadają cenne i bogate zbiory artystyczne. Są to np. kolekcja dawnego szkła polskiego, portretu sarmackiego oraz militariów (XVII-XIX w.).Uczniowie bardzo uważnie słuchali słów przewodników, którzy opowiadali jak to na naszych terenach żyły m. in. mamuty i nosorożce włochate. Wszyscy mogli też zobaczyć szczątki tych zwierząt, które zostały wykopane w okolicach Tarnowa. Inne cenne przedmioty to np. miecz rzymski, naczynie z nadpalonymi szczątkami człowieka pochodzącymi z rytuału chowania zwłok, groty do strzał. Historia miasta okazała się naprawdę bardzo ciekawa!

Rozwój rzemiosła, handlu, napływ ludności żydowskiej. O wszystkim dowiadujemy się z cennych i wspaniałych eksponatów. Niewątpliwą atrakcją dla uczniów był Ratusz. Kolekcja broni palnej, strój szlachecki, uprząż na konia (wysadzana rubinami) czy też kopia  husarska (jedna z pięciu w Polsce). Każda z sal ratuszowych czymś nas zaskakiwała i jednocześnie przybliżała historię miasta. Trzeba dodać, że jej nieodłączną częścią byli Romowie. O ich kulturze usłyszeliśmy w Muzeum Etnograficznym, umieszczonym w urokliwym XVIII-wiecznym dworku. Ciekawostką jest to,że właśnie tutaj powstała w 1979 roku pierwsza w Polsce wystawa poświęcona kulturze romskiej. Sympatyczna pani przewodnik przybliżyła nam historię Romów, która niekiedy była bardzo dramatyczna. Dyskutowaliśmy też na temat stereotypów związanych z tym narodem. Niestety czas nieubłaganie płynął , więc musieliśmy opuścić muzeum. W drodze do autokaru, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie na tle pięknych, tarnowskich kamieniczek.
To była udana wycieczka .Wszyscy wracaliśmy z głowami pełnymi nowych wiadomości, ale też ze świadomością, że w Tarnowie jest wiele pięknych miejsc, które trzeba znać.