Obchodzone corocznie w pierwszy czwartek maja święto, to idealny dzień na zapoznanie się z dobrymi praktykami dotyczącymi haseł. Zastanówmy się dziś czy nie ułatwiamy życia cyberprzestępcom!
Żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie, a hasła pomimo, że towarzyszą nam od wieków, obecnie są ważniejsze niż kiedykolwiek. Hasło to podstawowa forma zabezpieczenia dostępu do naszych danych. W ten sposób chronimy swoją pocztę e-mail, dostęp do bankowości internetowej czy mediów społecznościowych. Światowy Dzień Hasła jest doskonałą okazją do tego, aby sobie przypomnieć, jakie są dobre praktyki tworzenia bezpiecznych haseł.
Jak świętować Dzień Hasła?
Poświęć chwilę i sprawdź swoje hasła. W razie konieczności wzmocnij je, wymyślając nielogiczne frazy, dodając spacje, zamieniając litery na cyfry itp. Upewnij się, że stosujesz różne hasła do swoich różnych kont. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak stworzyć silne hasło:
• Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków. Jeszcze lepsze jest dłuższe hasło, składające się z 12 lub 14 znaków. Pamiętaj, że niektóre witryny, systemy operacyjne lub aplikacje mają swoje wymagania co do minimalnej długości hasła
• Hasło powinno zawierać co najmniej jeden znak z każdej z następujących grup: małe litery, duże litery, liczby, znaki specjalne.
• Tworząc hasło używaj frazy – wybierz np. łatwy do zapamiętania cytat z piosenki i użyj pierwszej litery z każdego słowa.
• Litery lub całe słowa zastępuj liczbami i symbolami. Przykład? Słowa „Mam dwadzieścia lat” można zapisać jako M@m2dzie$ciAl4T, a „Mam psa” jako M@m%p$@.
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają też, aby hasła tworzyć przy użyciu trzech losowych słów. Wystarczy, że je połączysz, np. „kawatramwajryba” lub „ścianacienkikoszula”. Tego dnia warto również upewnić się, że na ważnych kontach masz aktywowane uwierzytelnianie dwuskładnikowe.